Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak

EĞITIM Haber Girişi : 31 Mayıs 2021 14:08

 

 

E-Twinning projesi faaliyetlerine devam ediyor.

 

E-Twinning projesi ile ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin geri dönüştürülebilir atıkların farkına varmasına ve erken yaşlarda çevre duyarlılığının kazandırılmasın hedeflendi.

 

Koçarlı Yeniköy İlkokulu öğretmenleri Proje üyelerinden Esma Karataş ve Neval Aydın yaptıkları açıklamada, “Çevre eğitiminde en önemli hedef kitle hiç şüphesiz çocuklardır. Çocukluk döneminde kazandırılan davranış ve duyarlılıkların bireyin bütün hayatında etkili olduğu bilinmektedir. Geleceğimize değer katacak ve bugünün toplumunun da şekillenmesini sağlayacak çocukların çevresel duyarlılığının artırılması, toplumsal gelişmeyi olumlu yönde etkileyecektir”dedi.

 

Proje, kurucu Hakkari Yüksekova'dan Hatice Arıkoğlu ile Şanlıurfa Birecik'ten Alper Semih Sarı koordinatörlüğünde Koçarlı'dan Esma Karataş ve Neval Aydın, Hakkari Yüksekova'dan Emine Davran, Ethem Öztürk ve Mustafa Ateş üyeler tarafından gerçekleştir-iliyor. “Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak” projesi hakkında bilgi veren Esma Karataş ve Neval Aydın, “Proje kapsamında 6-11 yaş grubu çocukların günlük yaşantılarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerin çevreye olan etkilerini fark etmeleri, çevreyle ilgili kavramları somutlaştırmaları, çevre bilimlerine olan ilgililerini arttırmaları, bilimsel merak duygularını geliştirilmeleri hedeflenmiştir. Umuyoruz ki; Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak Projesi kapsamında çevre bilincine sahip nesillerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.

 

Akrostiş, drama, görsel tasarımlar, ritim çalışmaları, atık kağıtların toplanarak geri dönüşüme kazandırılması, atık süt kutuları ve atık kağıt, kartonlar değerlendirilerek robotlar tasarlanmış, ormanlarımızın önemine, kaynakların tasarruflu kullanımına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca projemizde birçok web 2.0 aracına da yer verilmiştir”dedi.