“İşe başlamak isteyen çıraklara 1275 lira”

GÜNCEL Haber Girişi : 08 Ocak 2022 12:47

Aydın’da çırak sorununa çözüm arandı

 

Aydın Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan Muhtarlar Toplantısı’nda, meslek dallarında işe başlamak isteyen çıraklara 1275 lira, kalfalık yeterliliğini kazananlar için de asgari ücretin yarı oranında (2 bin 125 lira) ödeme yapılacağı belirtildi. Ödenecek olan maaşların da devlet tarafından yanında çırak çalıştıran işletmelere devlet desteği olarak verileceği ifade edildi.

 

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan'ın Başkanlık ettiği, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Kaçar ve Efeler’de görev yapan 83 mahalle muhtarının katıldığı toplantıda, Mesleki Eğitim Merkezilerinde ki değişiklikler "Mesleki Eğitim Merkezi Tanıtım Programı" ile tanıtıldı. Meslek edinmek isteyenlere verilen devlet destekleri, Mesleki Eğitim Merkezi iş ve işlemleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri içerisinde açılan Mesleki Eğitim Merkezi programları tanıtıldı.

 

“DEVLETİMİZİN ALDIĞI ÖNLEMLER VAR”

 

Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, kalifiyeli eleman yetiştirilebilmesi için devletin girişimleri olduğunu belirterek, "Türkiye genelinde eş zamanlı olarak bu toplantılar gerçekleştirilmektedir. Mesleklerin yaşatılabilmesi için devletimizin aldığı önlemler var. Amacımız, sizlerin mahallelerinizde bu konuda köprü vazifesi görerek meslek edinmek isteyen çocuk ve kişilere bunları aktarmanız. Bu konuda çıkan kanunlar ve içeriği hakkında ise, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürümüz Ömer Kaçar bir sunum gerçekleştirecek" dedi.

 

“YAŞ FARKI OLMAKSIZIN MESLEK SAHİBİ EDİNDİRİYORUZ”

 

Muhtarlara yönelik sunumunu gerçekleştiren Efeler Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Kaçar, "3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun geçici 12'nci maddesi uyarınca aday çırak ve çıraklar ile anılan Kanunun 18 inci maddesine göre, işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere aynı Kanunun 25'inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan, kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12'nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin asgari ücretin yüzde ellisinden az olamayacağına dair kanun yürürlüğe girmiş bulunmakta. Böylelikle, 'Ben meslek öğrenmek istiyorum' diyen ve ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu mezunu kişilere, yaş farkı olmaksızın meslek sahibi edindiriyoruz. Hangi mesleği yapmak istiyorsa, biz kendisini alıyoruz ve çalışacağı işyerini belirliyoruz. Çalışan kişinin maaşını işletme değil, devlet işyeri sahibinin hesabına Devlet Desteği adı altında yatırıyor. İlk işe başlangıçta bin 275 lira, kalfalık yeterliliğini kazananlar için de asgari ücretin yarı oranında (2 bin 125 lira) ödeme, devlet tarafından gerçekleştiriliyor. Mahallelerinizdeki meslek sahibi olmak isteyen kişileri Mesleki Eğitim Müdürlüğümüze yönlendirmeniz yeterli. Biz çalışmak isteyenin meslek seçimine göre her türlü desteği sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.