Koçarlı’da Köylüler 24 Saat Teyakkuzda

GÜNCEL Haber Girişi : 04 Ağustos 2021 16:32

 

 

 

Yurt genelinde son 10 gündür devam eden yangınlar Koçarlı'da köylüleri harekete geçirdi.

 

Muhtarlar öncülüğünde organize olan köylüler, ilaçlama tanklarına su doldurup nöbet tutmaya başladı.

 

Ormanlarını korumak için böyle bir uygulamayı başlattıklarını ifade eden Mersinbelen Muhtarı Mustafa Tosun, Kızılcabölük Muhtarı Hüseyin Esin ve Çallı mahalle muhtarı Hasan Sarıoğlu, "Bizim tek gayemiz ormanlarımıza sahip çıkmak.

 

Köy sakinleri olarak bir araya gelip ormanlarımıza nasıl sahip çıkarız diye fikir alışverişinde bulunduk ve ortak bir karar aldık. Gönüllü bir ekip kurduk, köydeki traktörü olanlar traktörlerinin ilaçlama tankerlerini suyla doldurup, çıkabilecek yangınlara karşı ormanlarda teyakkuzda beklemeye başladık" dedi.

 

24 SAAT NÖBET TUTUYORLAR

 

Türkiye'nin birçok noktasında devam eden orman yangınları nedeniyle mazon bölgesi halkı da teyakkuzda. Geçimlerini  çamfıstığından elde eden köylüler, gözü gibi baktıkları ormanlarda yangın nöbeti tutuyor.

 

Yangına karşı birinci derece hassas olan bölgeler arasında bulunan Koçarlı'da da ormanlar,köylüler tarafından korunuyor. Gece gündüz nöbet tutan köylüler kurdukları ekiple göz açtırmıyorlar.

 

Yangın ve su tankerleri,  ilaçlama makineleri suları dolu bir şekilde hazır olduğunu ifade eden muhtarlar, kurdukları ekipler 24 saat nöbet tutuyor.

 

Orman yangınları ile mücadele bir ekip işi olduğunu söyleyen muhtarlar, “Her ne kadar orman yangınlarında dünyanın en son teknoloji ekipmanlarını kullanıyor olsak da yangınlarla mücadeleye son noktayı koyan insan faktörüdür. Zümrüt yeşili ormanlarımızda tek bir ağaç bile bizim için değerlidir. Onun için gece gündüz nöbet tutuyoruz ifadelerini kullandılar.

 

KULELERDEN 24 SAAT İZLENİYOR

 

Türkiye'nin dört bir yanından orman yangınlarıyla ilgili haberler gelirken, orman yangınlarına karşı sürekli teyakkuz halinde olan Koçarlı Orman İşletme Şefliği, yangın ihtimaline karşı hakim tepelerde bulunan gözetleme kulelerinden 24 saat izleniyor.

 

Orman gözetleme kuleleri, orman yangınlarının önceden tespit edilmesi için hayati önem taşıyor. Kulelere çıkan görevliler, ormanları 24 saat boyunca izliyor. Dumana karşı hassas olan görevliler, ormandan yükselen bir duman gördüklerinde durumu telsizle işletmeye bildiriyor. Yangına karşı teyakkuzda olan ekipler, gözetleme kulesinden bildirilen bölgeleye kısa sürede ulaşarak yangını büyümeden söndürüyor.

 

Ayrıca, Koçarlı Orman İşletme Şefliği personelleri, ormanlık bölgede 24 saat devriye gezerek yangın olaylarına  karşıda nöbet tutuyor.