Koçarlı’da tuvalet yok ama deremiz traverten kaplı

GÜNCEL Haber Girişi : 23 Mart 2022 11:12

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan Kocababa Deresi Islah çalışmaların ardından duvar ve tabana döşenen travertenler tepkilere neden oldu.

 

İyi Parti İlçe Başkanı Zülfikar İstek, Kocababa deresinin travertenle kaplanmasına “Koçarlı’da tuvalet yok ama deremiz traverten kaplı”sözleriyle eleştirdi.

 

Yaptığı açıklamada, Yapılmış bir şeyler kötü değildir. Biz yapılanı eleştirmiyoruz. Yapılış şeklini eleştiriyoruz. Zamanını eleştiriyoruz” diyerek tepki gösteren Başkan İstek; Kocababa deresinin ıslah çalışması bittikten hemen sonra yan duvarlarının travertenle kaplanması görüp bunu açıklama yapmıştık.  Bu krizde bu ekonomik şartlarda  salgın döneminde bu kadar masrafa gerek varmı diye. Duvarlar biter bitmez bu sefer tabanını  pahalı bir malzemeyle kaplamaya başlandı.

 

Nasıl bir zihniyetse paramız mı çok  şaşayımı seviyoruz  bilmiyorum ama, esnaf bu kadar zor durumdayken, çiftçi bu kadar zor durumdayken, mazota o kadar zam gelmiş. Bu sıkıntıda ısrarla dereyi yapmaya çalışıyoruz. Muhtemelen büyük sıkıntılar yaşayan esnafta bu dereye tepki gösteriyordur”dedi.

 

KOÇARLI’DA TUVALET YOK AMA DEREMİZ TRAVENTEN KAPLI

 

Koçarlı’da yaşanan tuvalet sorununa da dikkat çeken İyi Parti İlçe Başkanı Zülfikar İstek, “ Daha önce açıklamamızda dikkatleri çekeriz demiştik ama hala dereye para harcamaya devam ediliyor.  Duyduğumuz rakam 10 milyon gibi bir rakam. Söylemesi çok kolay bir rakam ama, Koçarlı’dan Bıyıklı mahallesine kadar yaklaşık 16 kilometre ASKİ’nin döşediği temiz su boru hattının maliyeti  5,5 milyon lira.

 

Biz dokuz mahalleye su veren boru hattının maliyetinin iki katını dereye döşediğimiz bu malzemeye veriyoruz. Koçarlıda eksik olan kanalizasyonun 10 kilometrenin maliyeti 3,5 milyon lira.  Bunun 3 katını dereye harcıyoruz. Nasıl bir zihniyet bunu düşünüyor, Allah akıl fikir versin. Koçarlı’da tuvalet yok ama deremiz traverten kaplı”dedi.

 

BU PARAYLA YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR

 

Yapılanı değil yapılış şeklini eleştirdiğini belirten Başkan İstek, “2 yıldır yurdu yapamadık. Belediye binası çok mu acildi. Önce yurdu yapsaydık.  Okullar açıldığında 500 öğrenci ilçemize gelse  kötümü olacaktı Koçarlı esnafı için. Biz bunları anlatmaya çalıştık. Yapılmış bir şeyler kötü değildir.

 

Biz yapılanı eleştirmiyoruz. Yapılış şeklini eleştiriyoruz. Zamanını eleştiriyoruz.  Bu ekonomik sıkıntılarda derenin içine fayans döşemek nasıl bir zihniyettir. Köylerin bir çoğunda sulama gölet dışında, içme suyunda da büyük sıkıntı yaşandı. Büyükşehirin sondaj marinasını Aydın’ın tüm ilçelerine sıraya koydular sondaj kazmak için.

 

Bu parayla bu işler yapılabilirdi. Yapılamayan köy yolları var.  Mezarlıkların durumu ortada. Bir çok yere para aktarılacak yer varken niye kocababa deresi, niye bu kadar ilgi çekti bu dere. Merak konusu oldu”dedi.