Koçarlı’da üretilen adaçayına ilgi artıyor

GÜNCEL Haber Girişi : 06 Nisan 2022 15:31

Koçarlı İlçesinde dikimi yapılan adaçayı aroması ve yağından dolayı ilgi artıyor.

 

Koçarlı’da üretimi devam eden tıbbı ve aromatik bitkiler içinde lavanta ile birlikte dikim alanı her geçen yıl artan adaçayı yağına ilgi artıyor.

 

Ciltteki sivilce ve aknenin giderilmesinden bebeklerde gaz probleminin ortadan kaldırılmasına kadar birçok alanda etkili olan adaçayı yağı tüketiciler tarafından büyük talep görüyor. Distilasyon yöntemiyle çıkartılan adaçayı yağı yaklaşık 100 derecede çıkan buharın soğutulmasıyla elde ediliyor.

 

ADAÇAYLARI TOPRAKLA BULUŞTU

 

Koçarlı İlçesine Bağlı Esentepe Mahallesinde adaçayı dikimi yapan üretici Mehmet Çoban, 5 bin adaçayı fidanını toprakla buluşturdu.

 

Yağ üretimi yanı sıra aktarlara da adaçayı verdiklerini belirten Çoban, “ Dönümde yaklaşık 500 kilogram adaçayı elde ediyoruz. Genelde aktar ve yağ için satış yapıyoruz.

 

Müşterinin isteğine göre de Demet olarak, sıyrılmış ve doğranmış şekilde de hazırlıyoruz.  Adaçayı bahar aylarında büyüyen, yaza doğru mavi ya da mor renkte çiçek açan yerden yüksekliği de 60-70 santimetreye kadar çıkabilen bir bitki. Özellikle yapraklarında yağ oranı çok yüksek.

 

Biz kendi ürettiğimiz adaçaylarının hem yağını hem suyunu çıkartarak tüketiciyle buluşturuyoruz. Hem de adaçayı bağı yaparak kış boyu insanların içmesi için aktarlara gönderiyoruz" dedi.

 

ADAÇAYININ FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

 

Adaçayının faydalarından da söz eden Mehmet Çoban, şu bilgileri paylaştı; "Adaçayı kişinin kendini ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlar. Beyin hücreleri ve sinir sistemi üzerinde yapmış olduğu olumlu katkılar sayesinde adaçayı içerek kendinizi daha mutlu ve daha sakin hissedebilirsiniz.

 

Vücutta birikmiş olan zararlı toksin ve ödemin atılması için günde bir fincan adaçayı içmek çok isabetli olacaktır. Cilt yüzeyindeki leke ve kaşıntıyı gidermek için adaçayı çok etkilidir. Beyin fonksiyonlarını geliştirdiği yapılan bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Adaçayı ağız içi ve diş bakımı için de çok etkilidir.

 

İçeriğindeki bileşenler sayesinde ağız içi flora dengesini bozmadan ağız hijyeni sağlar. Mideyi rahatlatır ve hazımsızlığa iyi gelir. Menopoz sonrası görülen şikayetleri en aza indirir. Adaçayı ishale de iyi gelir. Adaçayı yağı insan sağlığı için çok faydalı bir yağ.

 

Özellikle, sivilce ve aknelerin ciltten giderilmesinde etkili, insanları dinlendirici rahatlatıcı bir özelliği var. Uykusuzluk problemi çekenler içinde faydalı bir yağ adaçayı yağ"dedi.