Kömür el yakıyor

GÜNCEL Haber Girişi : 08 Kasım 2021 10:53
Kömür fiyatlarında yaşanan artış vatandaşın cebini yakıyor. Geçen yıl fiyatı bin 300 TL olan kömür, bu yıl 3 bin 100 TL.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla kömür fiyatlarında yaşanan artış vatandaşın cebini yakıyor. Geçen yıl fiyatı bin 300 TL civarında olan kömür, bu yıl 3 bin 100 TL civarında.

 

Kömür fiyatlarının bu kadar yükselmesinin enerji krizinden dolayı olduğunu belirten Kömür Bayii Özgür Kale gelen yüzde yüzelli yakın zammın hem esnafı hem de dar gelirli aileleri etkilediğini söyledi.

 

Kış sezonun yaklaşması ile birlikte kömüre yapılan zam ile bu kış özellikle dar ve sabit gelirli aileler için yine zor geçeceğe benziyor. Geçen yıl tonu bin 300 TL olan ithal kömürün fiyatı 3 bin 100 liraya yükseldi.  Kale, ithal kömüre sürekli zam geldiğini, zamların ithalatçı firmalardan kaynaklı olduğunu belirtti.

 

BU KADAR ZAM NASIL YAPILDI?

 

Kömür fiyatlarındaki fahiş artış da el yakmaya başladı. Koçarlı İlçesinde 20 yıldır Kömür satışı yapan Özgür Kale, “Fiyatların yükselmesinin esnafla bir alakası yoktur. Her hafta kömür fiyatının üzerine zam geliyor.

 

Biz esnaf olarak zor durumda kalıyoruz. Vatandaş zor durumda kalıyor. Bir ton kömürün maliyeti 3 bin 100 lira, kaç lira satacak hem vatandaş hem de esnaf açısından sıkıntı.  Vatandaşın gücü yetmiyor. Zam fazla olunca, alternatif kömürler alıyoruz. Daha ucuz kömür almaya çalışıyoruz.

 

Kalorisi yüksek, kükürt oranı düşük kömürle, almaya çalışıyoruz, bu şekilde vatandaşa nefes aldırmaya çalışıyoruz.  Bizler, kalorisi yüksek kömürü fazla bulamıyoruz. İthalatçının elinde onlar ne söylerse o zamları uygulamak zorundayız" dedi.

 

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK

 

Alternatif yerli kömürü çözüm olarak gördüklerini anlatan Kale, "Yerli kömür ile ithal kömür arasında çok fark var. İthal kömür çok pahalı. Yerli kömür 2 bin 200 lira civarında, ithal kömür 3 bin 100 lira civarında. Devamlı zam geliyor.

 

Ondan vatandaş da alım yapmıyor.  Bu zamlardan tüketici de esnaf da mağdur" diye konuştu.