Kuraklık nedeniyle Koçarlı'daki araziler 'kısıtlı' sulanacak

GÜNDEM Haber Girişi : 16 Mart 2021 11:47
Aydın'da yaşanan kuraklık nedeniyle Kısıtlı Sulama Programı hayata geçirildi.

Aydın'da yaşanan kuraklık nedeniyle Kısıtlı Sulama Programı hayata geçirildi.


Kısıtlı Sulama Programı kapsamında alınan karar Aydın Valisi Hüseyin Aksoy tarafından imzalandı.


Kısıtlı Sulama Programı kapsamında sulama birlikleri tarafından görev alanı içerisinde kalan arazilere ürün çeşidi gözetmeksizin tav suyu dahil maksimum iki su verilecek.


Aydın'da kuraklık nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü tarafından 2021 yılı sulamasında uygulanmak üzere Kısıtlı Sulama Programı çalışmaları başlatıldı. Kısıtlı Sulama Programı'nın uygulanmasıyla birlikte Büyük Menderes Havzası'nda ihtiyaç duyulan sulama suyu ihtiyacının karşılanması daha kolay olacak, bundan sonraki yıllarda yaşanması muhtemel su sıkıntılarına da önlem alınmış olunacak. Söz konusu Kısıtlı Sulama Programı kapsamında alınan karar Aydın Valisi Hüseyin Aksoy tarafından imzalandı.

 

KAÇAK SU KULLANANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

 

Bu kararlara uymayarak kaçak olarak su alan ve planlama dışı ekim yapan kişilere Aydın Valiliği ve Sulama Birliği tarafından gerekli yasal işlemin yapılacağı belirtilen kararda “Büyük Menderes Nehri'nden kontrolsüz su alımını engellemek ve su dağıtımını planlama doğrultusunda yapabilmek için yatak kontrol ekipleri kurulacaktır. Bu ekip DSİ, Sulama Birlikleri, Tarım İl Müdürlüğü ve kolluk kuvvetlerinden oluşacaktır. 


Ekip sorumlusu DSİ elemanı olacaktır. Bu ekipler 24 saat esasına göre Büyük Menderes Nehri güzergahında su transferinin düzgün yapılması için sürekli kontrol hizmetini yapacaktır. Akçay, Aydın, Nazilli, Koçarlı ve Söke sulama sahaları içerisinde kuraklık nedeniyle 2021 yılı sulama sezonunda geçici olarak ruhsata tabi olmayan yer altı kuyularının açılması ve mevcut kuyularının kullanımı uygun görülmüştür. 


Bu kuyulardan alınan suyun ücretlendirilmesi, Sulama Birlikleri Su Kullanım Hizmet Bedeli tarifelerinde yer alan 'Sulama sahası içindeki mevcut diğer kuyuların suladığı sahalara, mevzuat dahilindeki mali ve cezai hususlar ile ilgili saklı kalmak kaydıyla çiftçilerin enerji gideri dikkate alınarak sulamanın bulunduğu gruptaki su kullanım hizmet bedelinin yüzde 50'si uygulanır. Bu sahalarda erken ödeme indiriminden başka bir indirim uygulaması yapılamaz' ifadesi çerçevesinde yapılacaktır. Bu hususların kontrol ve takibi DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.”

 

ŞEBEKE DIŞI ARAZİLERE DAİMİ TESİSLER HARİÇ SU VERİLMEYECEK

 

Vali Aksoy tarafından imzalanan kararda, “Bozdoğan, Akçay, Aydın, Menderes ve Söke sulama birliklerince kendi görev alanı içerisindeki yerleşim yerlerinde bulunan mükelleflere kısıtlı sulama yapacağı bildirilecek. Bu yerlerde kısıtlama sulama mahalli vasıtalar ile ilan ve tebliğ edilerek vatandaşlarımıza duyurulması sağlanacak, sulama faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılacak. 


Sulama birlikleri görev alanı dışında kalan şebeke dışı arazilere daimi tesisler hariç su verilmeyecektir. Sulama birlikleri tarafından görev alanı içerisinde kalan arazilere ürün çeşidi gözetmeksizin tav suyu dahil maksimum iki su verilecektir. Ancak ÇKS kayıtlarına göre buğday (dane) ekimi yapılan alanlarda, buğday hasadından sonra ikinci ürün ekilişleri için tav suyu dahil olmak üzere bir kere su verilecektir. 

Buğday hariç diğer birinci ürün ekilişleri sonrası yapılacak ikinci ürün ekilişleri ile birinci ürün ekilişi olmayan sadece ana ürün ekilişi yapılacak alanlarda tav suyu dahil iki su verilebilecektir.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.