Nar Bahçe Yumurta Üretimini Durdurdu

GÜNCEL Haber Girişi : 08 Aralık 2021 14:57

Koçarlı İlçesi Cincin Mahallesi’nde Nar Bahçe adı altında 2014 yılında yumurta üretimi yapmaya başlayan Ziraat Mühendisi Havva Girişgen ve Zülfikar İstek kardeşler, üretimi durdurdu.

 

Günlük elde ettikleri yumurtaların yem parasını karşılamadığını söylene Girişken ve İstek kardeşler “Artık sona geldik, konuşacak bir şey kalmadı. Tarım bu ülkede çöktü”dedi.

 

Koçarlı’da 2014 yılı Kasım ayında tavuk çiftliği kuran ziraat mühendisi iki kardeş, 7 yılın sonunda artan maliyetler karşısında çiftliklerini  kapattı.

 

Artık üretmenin imkanı olmadığını vurgulayan Ziraat Mühendisi Havva Girişgen, “ Sonuç alamıyoruz. Bu ülkede de alınamayacağına inandık artık. Direndik ikna olduk. Kimse bir şeyin üretilmesini istemiyor, alınsın satılsın istiyor.

 

Ama bu alıp sattıklarımızı kim üretecek bu tartışılır. Dipte kalan üretici bitti. Artık insanlar kendini kurtarma çabasında, ortalık yangın yerine dönmüş bir şey üretmenin imkanı yok.  7 yıllık tesisimizi kapatıyoruz. Yetmiyor, yetiştiremiyoruz.

 

Bir kişinin iş hayatı sona eriyor. Yanımızda çalışan arkadaşımız kapatıyoruz diye işsiz kalacağı için belkide sabaha kadar uyuyamamıştır. İşe ihtiyacı olan bir kişi daha işsiz olarak hayata karışıyor. Burada 7 yıl verilmiş bir emek sona eriyor. Allah hepimizin sonunu hayır etsin”dedi.

 

7 yıllık emeklerinin karşılığını kapısına kilit vurarak kapatan Ziraat Mühendisi Zülfikar İstek, Tarımın bu Ülkede çöktüğünü söyleyerek, “30 kasım 2014 yılında üretime başlamıştık. 7 yılı doldurduk. Kapatma kararı aldığımızda bin civarı bir yumurta üretimimiz vardı.

 

Aydın’da yumurta sevmeyenleri bile yumurta sevdirmeyi başardık.  Hep kaliteli üretim yapmaya özen gösterdik. Geldiğimiz noktada ise 1 çuval yem 280 TL oldu. Günlük topladığımız yumurta yem parasına yetmiyor. Elektrik, su, personel gideri hariç.

 

Allah üreticimize yardımcı olsun. Tüm tarım sektörü çökmüş durumda.  Süt marketlerde 14 TL ama üreticinin elinden 4.70 TL’ye süt alıyorlar. Bizden de kötü durumdalar. Kendi durumumuza üzülürken hayvancılık yapanlara da üzülüyoruz. Sona geldik artık konuşacak bir şey kalmadı. Tarım bu ülkede çöktü”dedi.