Ormanlık alanlara girişler yasaklandı

GÜNCEL Haber Girişi : 28 Haziran 2022 10:36

Aydın Valiliği, yangınları önleyici tedbirler kapsamında il genelinde belirlenen ormanlık alanlara izinsiz girişleri 31 Ekim 2022 tarihine kadar yasakladı.

 

 Açıklamaya göre, Yığıntaş-Çeşme, Gaffarlar-Akmescit mahalleleri çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında Mahalli Mülki Amirden izin almadan etkinlik, piknik yapmak ve konaklamak yasaktır.

 

Açıklamada, “Belirtilen sahalar, çevresinde ve içinden geçen yollarda, orman kenarında Mahalli Mülki Amirden izin almadan etkinlik, piknik yapmak ve konaklamak yasaktır. Vatandaşlar yalnızca kendilerine ayrılan piknik alanlarından gerekli önlemleri alarak yararlanabileceklerdir” denildi.

 

UYMAYANLAR CEZALANDIRILACAK

 

Aynı genel emir doğrultusunda; orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dallar ile her türlü bitki örtüsünün yakılması da yasaklandı. Bunların yanı sıra yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracak. 31 Ekim 2022 tarihine kadar geçerli olacak bu genel emre uymayanlar hakkında idari ve adli işlem yapılacak.

 

Girişleri yasaklanan orman alanları şöyle: Efeler’de Paşa Yaylası, Şehir Deresi, Dümentepe Ormanı, Çiftlik-Alanlı, Köşk’te Aydın-Köşk Ormanı, Didim’de Çamlıburun Devlet Ormanı, Çine’de Madran Dağı, Gökbel, Karpuzlu’da Çilekdere Ormanları, Çataltepe Ormanları, Meriçler-Kullar Ormanları, Ovapınarı Ormanları, Koçarlı’da Yığıntaş-Çeşme, Gaffarlar-Akmescit Kuşadası’nda Davutdağ, Nalkıran ve Burçak Çukuru Devlet Ormanı, İvedik (Güldağ ve Gümüşdağ Devlet Ormanı, Çınar Devlet Ormanı, Gülkavak (Caferli) Devlet Ormanı, Soğucak Devlet Ormanı, Akdere (Davutlar ve Güzelçamlı) Devlet Ormanı, Karina ve Gümelez Serisi Devlet Ormanı, Taşlıbelen Devlet Ormanı Germencik ve Söke’de Gümüşdağ Serisi Devlet Ormanı, Karabacak Devlet Ormanı, Karina Serisi Devlet Ormanı, İncirliova’da Arpadere Devlet Ormanı Bozdoğan’da Madran Devlet Ormanı, Korişdağı Devlet Ormanı, Ericek Devlet Ormanı, Madran Devlet Ormanı, Altıntaş Devlet Ormanı, Örentaht Köyü Devlet Ormanı, Güre Devlet Ormanı, Yeşilyenice Köyü Devlet Ormanı, Akseki Köyü Devlet Ormanı, Amasya Köyü Devlet Ormanı, Akyaka Köyü Devlet Ormanı, Sarpça Devlet Ormanı, Asma Serisi Devlet Ormanı, Karlık Serisi ve Devlet Ormanı, Karacasu’da Yenice Devlet Ormanı, Kartaldere Devlet Ormanı, Hançam Devlet Ormanı Dedebağ Mevkii, Karlık Devlet Ormanı, Tepecik Köyü Devlet Ormanı. Nazilli’de Oyukdağı Devlet Ormanı, Ovacık Devlet Ormanı, Karadağ Devlet Ormanı, Kavakdağı Devlet Ormanı, Çaldağı Devlet Ormanı, Darlan Devlet Ormanı, Medeksu-Sarısu Devlet Ormanı, Düzyol-Kozarası Devlet Ormanı, Hasköy Çamlığı Devlet Ormanı, Kuyucak/Nazilli arasında Karıncalıdağ Devlet Ormanı Kuyucak’ta Aytepe Devlet Ormanı, Armutlu Yayla Serisi Devlet Ormanları, Karadağ Devlet Ormanı, Yaylalı Devlet Ormanı, Ergediği Devlet Ormanı, Yöre Devlet Ormanı. Öte yandan Koçarlı Adnan Menderes Şehir Ormanı, Dilek Yarımadası Milli Parkı Tescillenmiş Piknik ve Mesire Alanları yasak kapsamında olmayan ormanlık alanlar olarak belirlendi.