reklam alanı 728x90
20 Kasım 2019 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Cemal Yıldırım > Oyuna Gelmeyin.. Bilinçli Olun..
Cemal Yıldırım

Oyuna Gelmeyin.. Bilinçli Olun..

28.01.2019 10:04 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cemal Yıldırım Oyuna Gelmeyin.. Bilinçli Olun..
2019 yılı itibariyle yeniliklerde bir bir hayatımıza girdi.


En çok konuşulan ve dikkat çeken konular arasında olan bir konu da poşet parası.


Alışveriş yaptığımızda en ucuz poşet 0.25 kuruş. Bu da genelde marketlerde böyle. Hazır giyim sektöründe ise 0.40 Kuruştan başlıyor ne tuttururlarsa artık. Hele bir de kendi reklamlarını yapıyorlar ya işte buna izin vermeyin derim.


Ben nereye gidersem gideyim yanımda poşet taşıyorum, neden fazladan para vereyim ki?


Hatta geçenlerde bir giyim mağazasına gittim. Öyle marka takıntım falanda yok. Pazardan da giyinirim, mağazadan da yeter ki beğeneyim, ihtiyacımı karşılaşın ve cebime uygun olsun.


Bir pantolon beğendim, satın almak için kasaya yöneldim. Kasiyer bana “Poşet ister misiniz?” diye sordu bende, “Satılık poşet mi, yoksa hediye mi ediyorsunuz” diye bir soru yönettim kendisine. 40 Kuruş diye cevapladı kasiyer. Teşekkür ederek poşet satışını geri çevirdim. Pantolonun ücretini ödedim.


Ancak, kendime aldığım ürünün hediye paketi yapılmasını istedim. (Kendime de Hediye Alamaz mıyım).


 Aldığım Pantolon bir güzel hediye paketi yapılarak,ekstra hiçbir ücret alınmadan bana teslim edildi.


Böylelikle poşet parası vermedim, mağazadan pantolon elimde açıkça taşıyarak çıkmadım. Hediye paketi içinde taşıdım.

Şimdi, ben bu ücretli poşet olayına karşı mıyım? Hayır değilim. Ama ben alışveriş yaptığım yerin reklamını paramla yapmam.

 

*** Dikkatimi çeken ve başıma gelen başka bir konu ise marketlerde ki ürünlerin etiket fiyatları.


Aldığınız her ürünün neredeyse hemen hemen her gün fiyatlarının değiştiğini, özellikle de arttığına dikkat edeniniz vardır.


Peki kaçınız aldığınız ürünün reyondaki fiyatıyla, satın aldıktan sonra fişteki fiyatını karşılaştırdınız?


Ben her alışverişimde bunu yapıyorum. Başıma çok geldi desem abartmış olmam.


Kuşadası’nda yaşadığım için geçtiğimiz hafta sonu Kuşadası’nda bir markette alışverişe gittim. En basitinden 1,5 Litrelik su alacaktım reyondaki su fiyatlarını karşılaştırdım. Etiket fiyatı 80 kuruşluk bir pet suyu aldım. Daha sonra da bir deterjan aldım onun reyondaki fiyatı ise 23 Lira 50 Kuruştu.


Alışverişimi tamamlayıp kasaya yöneldim. Ödeme yaptım, kasanın önünde alışveriş fişini kontrol ederken satın aldığım suya 80 kuruş değil de 1 lira 50 kuruş, deterjana ise 28 lira 45 kuruş olarak ödeme yaptığımı gördüm.


Hemen kasiyere durumu bildirdim. “Kasada ne geçiyorsa fiyat odur” diye bir cevap aldım.


Reyonda bulunan fiyat ile kasadaki fiyatın aynı olmadığını tekrardan yeniledim. Reyondaki değişmemiştir dedilerse de bunun benim suçum olmadığını reyondaki fiyata göre alışveriş yaptığımı ve reyondaki fiyattan satın alacağım konusunda ısrarcı oldum ve konu market sorumlusuna gitti.


Bilinçli bir tüketici olarak, reyon fiyatından ürünleri satın alarak, ödediğim fazla para tarafıma iade edilerek oradan ayrıldım. Yani marketin oyununa gelmedim. Marketin benden haksız kazanç sağlamasını ve cebimden fazla para çıkmasını önlemiş oldum.

 

**Başka markette dikkatimi çeken bir konu ise kampanyalı bir üründü.


İçecek reyonunun önüne koca bir stand koymuşlar ve bir çikolatada güya kampanya yapmışlar.


 6’şarlı olarak birleştirmişler “6 tanesi 5 Lira” yazıyor. Şöyle bir bakınca cazip görünüyor değil mi? Nasılsa yenir bunlar,  kampanya varmış deyip alıveresi geliyor insanın.


Ama çikolata reyonunda aynı çikolatanın tanesinin 70 kuruştan satıldığını bilse 80 Kuruş fazla ödediğinin farkına varacak. Hatta verdiği paraya 7 tane çikolata alıp 10 kuruşta para üstü kalıyor.


 Ama kampanya ve indirim ibaresi yazınca bir üründe araştırmaya gerek duymuyorsanız bence tekrar düşünün diyorum.. 


 

**“Tüm bunları neden anlattım acaba”


Bu kadar ince hesap mı yapılır?


Böyle düşüneniniz yoktur umarım.. Düşünen varsa da kendiniz bilirsiniz, tabiri caizse kazıklanmak hoşunuza gidiyorsa devam edin. Benim kazıklanmaya hiç niyetim yok.


Siz siz olun kesinlikle aldığınız ürünün fiyatını araştırın. Reyon fiyatlarıyla, fişteki fiyatları karşılaştırın ve kampanyalı ürünlere dikkat edin.


Marketlerin oyununa gelmeyin. Haklarınıza sahip çıkan “Bilinçli Tüketici” olun


Yoksa neden fazla para ödeyesiniz ki?

 

 

 

ihh 468x60
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.