Tatil İçin Dolandırılmayın

Malum yaz mevsimindeyiz ve pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı bir süreçteyiz.

 

Dolayısıyla tatil için rezervasyonların yoğun olduğu, turizm sektörünün canlı olduğu bir dönemdeyiz. Tabi her cazip ve kazançlı an dolandırıcıların kaçıramayacağı fırsatları da beraberinde getiriyor.

 

Geçenlerde bir doktor arkadaşım yana yakıla beni aradı, internetten bayram tatili için bir villa kiraladığını, ücreti peşin olarak yatırdığını ama sözleşme için irtibat kurduğu numarayı aradığında hiç kimseye ulaşamadığını ifade etti. Yani bir dolandırıcılık şebekesi ile karşı karşıya kaldığı aşikardı.

 

İlk etapta yapması gerekenin para transferinin “şüpheli işlem” olarak engellenmesi için bankasını araması gerektiğini söyledim ve sonra da Savcılığa suç duyurunda bulunması gerektiğini belirttim. Ama sizi temin ederim, bu kişilere ulaşmak ve yatırılan parayı geri alabilmek oldukça zor.

 

Çünkü bu iş bir şebeke işi. Sahte internet hesapları ve bu hesapların çoğu da yurtdışı bağlantılı maalesef, kullan at telefonlar ile yapılan dolandırıcılıklar ciddi ve uzun soluklu bir takip gerektirmekte. Yatırılan paralar anında çekilip başka hesaplara aktarılmakta.

 

Dolayısıyla dolandırıcılığa maruz kaldıktan sonra maddi kaybınızı telafi etmek oldukça güç bu sebeple dikkatli ve temkinli olarak dolandırılmaktan kendimizi korumamız gerekiyor.

 


Dolandırıcılar, özellikle sosyal medyayı çok iyi kullanmaktalar, bununla birlikte kısa mesaj ve e-posta yoluyla da kişilere ulaşarak cazip teklifler sunarak tatilcileri sahte otel, villa vs görselleri ile aldatmaktalar.  

 

Bu sebeple tarafınıza ulaşan her iletiye şüpheyle yaklaşılıp, kurumsal olup olmadıklarını, logoları ve telefonlarının sorgulanması sizleri dolandırılmaktan kurtaracaktır. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığının onay verdiği sitelerden tatil rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririm.

 


Rezervasyon yapılacak internet sitesinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne (ETBİS) kayıtlı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor (eticaret.gov.tr).
Oteli, 'kulturturizm.gov.tr' ve 'yigm.ktb.gov.tr/TR-9579/ turizm-tesisleri.html' adresli internet sitelerinden, 'tursab.org.tr'den sorgulayın.
Tatil reklamı yapan internet sitelerindeki yorumlara kanmayın, zira bu yorumların da sahte olabileceğini unutmayın. 

 


Herhangi bir sahtekarlık olduğunu anladığınız anda adli makamlara derhal başvurun ki başka kimsenin canı yanmasın.

 


Dolandırıcılıktan ziyade şu bilgiyi de size vermek isterim. Güvenilir bir siteden, acenteden bir paket tur satın aldınız diyelim ama sonradan bu tatile bir sebeple gitmek istemediniz bu durumda da cayma hakkınız olduğunu unutmayın. Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği'nin Sözleşmenin Feshi başlıklı 16/2. Maddesi  “Paket turun başlamasından en az otuz gün önce yapılan fesih bildirimlerinde, ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın katılımcının ödemiş olduğu bedel kendisine iade edilir.” Şeklindedir.

 

Dolayısıyla sözleşmeden 30 gün önce cayma hakkınız mevcuttur.
Eğer tatil paketi satın alırken cüzi bir miktar ödeyerek “erken rezervasyon güvence sigortası” ya da “iptal güvence sigortası” yaptırırsanız olası bir aksaklıkta ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz. Bu şekilde ödemeleriniz garanti altına alınmış oluyor. İptal Güvence Paketi ile tesise giriş gününe 72 saat kalaya kadar yapılan iptallerde rezervasyon bedelinizin %100 kesintisiz olarak en geç 30 işgünü içerisinde iade edildiğini de bilmeniz de fayda var.

 


Olası bir hukuki problem yaşadığınızda avukatınıza danışmanızın da sizin için etkili ve hızlı bir çözüm olacağını da belirtmek isterim.
Herkese sorunsuz, keyifli bir tatil süreci dilerim.