Vatandaş da Esnaf da Dertli

GÜNCEL Haber Girişi : 20 Eylül 2021 14:20

Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’ın Koçarlı ilçesinde de yükselen sebze ve meyve fiyatlarının düşmemesi hem pazarcı esnafını hem de vatandaşları mağdur ediyor.

 

Koçarlı’da her pazartesi kurulan semt pazarına alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar, satılan ürünlerin fiyatlarından dolayı dert yandı. Ucuz ürün arayışına girenler, satın alacağı ürünün fiyatını yüksek bulunca çareyi, gramajı düşürmekte aradı.

 

Vatandaşlar ihtiyacı kadar yerine her üründen yarım kilo ve bazen de tane ile almayı tercih ediyor. Pazarcı esnafı da gübre, mazot ve girdi fiyatlarının artışının fiyatlara yansıdığını söyledi. Esnaf, sebze ve meyve fiyatlarının zamlanmasından dolayı satış yapamamaktan şikayet etti.

 

PAZAR ARABASINI DOLDURAMIYORLAR

 

Koçarlı semt pazarına alışveriş yapmaya gelenler kurulan tezgahlarda satışa sunulan ürünleri almak isterken, fiyatların çok pahalı olduğunu anlattı. Vatandaşlar, artık meyve ve sebzeleri yarımşar kilo aldıklarını, pazar arabasını da dolduramadan eve döndüklerini söyledi.

 

“HERKES KONUSUNDA HAKLI”

 

Esnaf ise vatandaşların alım gücünün olmamasından yakındı. Tezgaha Bağcılar Mahallesi’nin meşhur üzümünü getiren Hüseyin Şengün, “Bağcılar üzümü tezgahlarda yerini aldı, kilosu 8 lira. Birçok uzman tavsiye ediyor. İşlerimiz şuan yolunca ancak vatandaşlar fiyatları pahalı bulabiliyor. Köşk’ten getirdiğim kasalarca domates de kilosu 6 liradan satıldı.” dedi.

 

Tezgahında şeftali ile armudun kilosunu 8 liradan satan başka bir esnaf ise, “Gübre ve mazot pahalı. Üreten şikayet ediyor, alan şikayet ediyor. Herkes konusunda haklı.” diye konuştu.

 

Köylü pazarında satış yapan esnaf da birçok vatandaşın fiyat öğrenmek için tezgaha yanaştığını ancak satın almadan ayrıldığını söyledi.

 

İlçedeki semt pazarında satılan başlıca ürünlerin kilogram fiyatları ise şöyle:

 

“Domates 5-10 lira. Patates ve soğan 2 lira. Taze fasulye 10 lira. Bamya 15 lira. Patlıcan 5 lira. Muz 13 lira.