Başkan Arıcı, “Travmatik Bir İlçe Belediyesi Teslim Aldık”

GÜNCEL Haber Girişi : 03 Mayıs 2024 16:06
Başkan Arıcı, “Travmatik Bir İlçe Belediyesi Teslim Aldık”

Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı, “31 mart seçimleri sonrası mazbatamızı aldığımız gün itibari ile maalesef ki hem maddi, hem manevi anlamda taravmatik bir ilçe belediyesi teslim aldık”dedi.

Tıkla

 

Belediyenin yaklaşık 200 milyon lira borcu olduğunu da açıklayan  Belediye Başkanı Özgür Arıcı, “Görevi devraldığı eski belediye başkanı Nedim Kaplan’ın kendilerine enkaz bıraktığını söyledi.

 

31 Mart’ta yapılan Koçarlı Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Özgür Arıcı, göreve başlamasının ardından belediye ve belediye şirketlerinde yaptırdıkları inceleme ile ilgili açıklama yaptı. Meclis toplantısı öncesinde konuşan Arıcı, Özellikle eski şirket müdürü Mehmet Keskin’i hedef alan Arıcı, haklarını hukuk yolu ile arayacaklarının altını çizdi.

 

Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı, Meclis toplatışı öncesi yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

 

31 Mart seçimleri sonrası mazbatamızı aldığımız gün itibari ile maalesef ki hem maddi, hem manevi anlamda taravmatik bir ilçe belediyesi teslim aldığımızı gördük. Ülke ekonomisinin kötüye gittiği alım gücünün azaldığı geçim sıkıntısının gündemden düşmediği bir süreçte gördük ki Koçarlı Belediyesinde herkes için durum böyle değilmiş.

 

Devletin sağladığı imkan ile hizmeti getiren önceki dönem belediye başkanının kendini parlatma çabası ile bıraktığı enkaz içerisinde biz şuanda maaşları ödeyemez  durumdayız.  Gecesini gündüzüne katarak üç kuruş maaş için alın teri döken işçi kardeşlerim, devletin kadrolu memur çalışanları, bugün yarım maaş alırken tüyü bitmemiş yetim hakkı ve adalet üzerine siyaset yapan önceki dönem belediye başkanının en yakın adamı şirket müdürü Mehmet Keskin’in maaşı net 60.000 tl dir. Bu maaşın hakkını verecek hangi görevleri layığıyla yerine getirmiş? 

 

Mehmet Keskin’i bir kez çalışırken gören olmuş mu? Bu hangi emeğin karşılığıydı?

 

Değerli basın mensupları Mehmet Keskin seçimden hemen önce toplamda 300.000 tl içerde kalan parasını alıp bugün kayıplara karışarak birde utanmadan beni işten çıkartın diye ihtar çekmiş. Maaş alamayan işçi kardeşimin alın terine çökercesine tazminatını alma derdine düşmüş.

 

Burada sizlerin huzurunda duyuruyorum şirket müdürü Mehmet Keskin 4857 sayılı kanunun 25/2 e bendi 46 kodu olan;  işçinin, işvereninin güvenini kötüye kullanma, hırsızlık yapmak ve doğruluğa uymayan davranışlarda bulunmak sebebi ile işten çıkarılmıştır. Burada yazılanların hangisinin kendisine yakıştığının takdirini değerli kamuoyuna bırakıyorum.

 

Yine Mehmet Keskin’in önceki dönem belediye başkanı ile kurduğu ve öve öve bitiremediği menderes halk ekmek bünyesinde 2020 yılından bu yana kendilerine yakınlığı ile bilinen Abdullah Başlıkaya’dan toplamda 18 bin çuval un alınmış maliyeti 10 milyon 580 bin tl. Kesilen faturalarda sevk irsaliyesi dahi yok. Alınan un karşılığında satılan ekmeklerden 4 milyonluk bir kasa kaydı mevcut. Bu alınan una karşılık gelirin bugün 28 milyon tl olması gerekir.

 

                Göreve seçildiğimiz gün Abdullah Başlıkaya’ya 15 nisan 2024 ödeme tarihli 200.000 tl, 15 mayıs 2024 tarihli 200.000 tl, 01 temmuz 2024 tarihli 300.000 tl çek kesilmiş. İlk çeki tarafımızca ödenmiştir. Bu tutara karşılık fabrikada 750 çuval un olması gerekir. İşin ilginç tarafı ne irsaliye var ne teslim fişi ne un ne ekmek üretimi. Bu paralar nerelerden nerelere gitti bunların hesabını sormak koçarlı halkı adına boynumuzun borcu olsun.

 

Önceki dönem belediye başkanı nedim kaplan seçimi kazanacağına o kadar emin hamlelerde bulunmuşki çek üstüne çek vermiş ve zaten çıkmazda olan belediyeyi daha büyük bir çıkmaza sokmuştur. Kendi siyasi popülizmi adına verdiği iftar yemeği için yine şirketten 27 temmuz 2024 tarihli 250.000 tl çek kestirmiştir.

 

                Bugün büyükşehir belediyesi yılda 2000 adet çalı süpürgesi alırken koçarlı belediyesi 2022 yılında 22 bin 2023 yılında 12.000 ve 2024 yılında 15.000 adet çalı süpürgesi almıştır. Ambar çıkış kayıtları yok.

 

Belediyemiz bünyesindeki adnan menderes, ragıp as, cihanoğlu, çakırbeyli, arpacılar parkları ve koçarlı millet bahçesi adnan menderes kent ormanı önceki döneme denk gelen mart ayı toplam kazancı 247.858,00 tl iken göreve başladığımız günden bu yana yani nisan ayı gelirleri toplamı 723.456,00 tl olarak kayıtlara geçmiştir. Buradada takdir siz değerli kamu oyunundur.

 

Koçarlılı esnaf mehmet ocak tarafından belediyemize kesilmiş 140.000 tlödenmemiş fatura bulunmakta iken,şirket üzerinden ne için verildiğini anlamadığımız 145.000 tl bir çek daha mevcut kesilen faturaya karşılık olarak verildiyse çift tahsilat ile belediyemiz zarara uğrayacak bu neyin çeki neyin sus payı?

 

Seçimi kazanacağını düşünen eski belediye başkanı yeniköy çamlığı koyun çiftliğinin bulunduğu alanı 4 parsel halinde 15 nisanda satış hazırlığı yapmış. Biz yeniköy halkımızın alın teri döktüğü o yerleri satmayacağız.

 

Önceki dönemden kalan belediye borç miktarı 200 milyon civarındadır. Bu hususlarla  ilgili detaylı raporları belediye binamız önünde tüm kamuoyuna ayrıca duyuracağız.

 

2019 yılında koçarlı belediyesi işletmesine tahsis edilen adnan menderes kent ormanı orman bölge müdürlüğüne bağlı müdürlük tahsis yetkisini sn aydın valimize ve koçarlı kaymakamımıza vermiş. Belediyemiz tahsis süresinin uzatılması ve herhangi bir ihale yapılması durumunda bilgi verilmesini ve  ihaleye katılmak istediğini talep etmiş olsada hiç bir bilgi verilmeksizin kent ormanı işletmesi yeniden sulama birliğine verilmiştir. Seçim öncesi gazetelerde çıkan kent ormanında içkili alem haberlerini hepimiz okuduk. Ne dediler kendi ağızları ile söylediler o zaman orası sulama birliğindeydi o zamanın başkanıda yine önceki dönem belediye başkanıydı.

 

Gelelim 2019  yılı itibari ile belediye başkanı ile birlikte gelen kent ormanına ; 5 yılda ne kazandı, belediyeye kazancı ne kadar oldu?  Belli saatten sonra neden girişine adam konulduda bir allahın kulu yukarıya çıkamadı?  Önceki dönem belediye başkanı kent ormanına neden bu kadar hassasiyet gösteriyor da babasının malı gibi kendi talimatı dışında kimseyi oraya sokmuyor. Bu sorulara cevap istiyoruz kendi adımıza değil koçarlı halkı adına!!  Gözümüz kulağımız kent ormanında bunu böyle bilin !  Koçarlı belediye başkanı olarak üzerine basa basa söylüyorum koçarlı halkının bir lirası ve bir karışını kimseye yedirmeyeceğim ve bu hususta tüm yasal halklarımı kullanacağım

 

Koçarlı halkı küs, esnaf küs, çalışan küs, biz gönülleri alacağız borçları kapatıp koçarlı esnafı ile barışacağız. Tüm alışverişlerimizi esnafımızdan yapacağız. Halkımızla iç içe birlikte ortak akıl ile bu ilçenin üzerindeki karabulutları kaldıracağız diyerek sözlerimi tamamlıyor ve meclis toplantımızı başlatıyorum. Sayın basın mensuplarının varsa sorularını toplantı sonrası cevaplayacağım.