Kadın giysileri giydirilen damadı kazan üstünde oynattılar

GÜNCEL Haber Girişi : 05 Haziran 2023 12:27

Aydın’ın Efeler ilçesinde banka memuru İsmail Kökçü, dünya evine gireceği günde arkadaşlarından görmediği eziyet kalmadı. Sokak ortasında etek giydirip, eşarp takılan damat Kökçü kara kazan üzerine çıkartılıp kadın giysileriyle dakikalarca oynatıldı.

Tıkla

 

 

Ege bölgesinde kadının üstlendiği ev işlerinin zorluğunu oyun ve eğlenceyle anlatma adına damada arkadaşları tarafından yapılan eziyetler, gelenek olarak sürdürülüyor. “Damat eziyeti" geleneği sürdürülen illerden biri de Aydın. Efeler ilçesine bağlı Kardeşköy mahallesinde yaşayan banka memuru İsmail Kökçü, Sibel Karabaş ile yenidünya evine girdi. 

 

Mutlu gününde damat İsmail Kökçü arkadaşları tarafından eziyetlere maruz kaldı. Dudağına ruj sürülen ve arkadaşlarının komutu altında eşarp takıp, etek giydirilen damat İsmail Kökçü Kökçü kadın kıyafetleriyle kara kazan üzerine çıkıp müzik eşliğinde dakikalarca oynatıldı. Daha sonra ayakkabı ve çoraplarını çıkarıp gelin arabasını itekleyen Kökçü, un ve yoğurt dolu tabağın içerisine atılan demir parayı ağzı ile buldu.

 

Damadın arkadaşlarının arabayla gelin arabasının önünü kesip çeşitli eziyetler edilen Kökçü, unutamayacağı bir düğün yaşadı. Renkli görüntülerin oluştuğu düğünde herkes doyasıya eğlendi. Geleneğin ise, kadının işlerinin zorluğunu, oyun ve eğlenceyle anlatma adına yapıldığı belirtildi.

 

“GELİNİ ÜZMEYECEĞİNİN SÖZÜNÜ ALDIK”

 

Damada eziyet eden arkadaşlarından İsmail Sever, “Damada eziyet ediyoruz ki o da gelin kızımızı üzmesin. Atalarımızın bu geleneğini devam ettiriyoruz. Gelin kızımızı üzmeyeceği sözünü alıp, tebrik ederek evine uğurluyoruz." diye konuştu.

 

“İKİ KATINI YAPACAĞIM”

 

Damat Kökçü ise eziyet çekmeye razı olduğunu vurgulayarak, "Kimseye bu kadar eziyet yapmadım ama önemli değil arkadaşlarımın kestiği eziyete razıyım. Nasıl olsa onların da bir çoğu bekar, sıra tez zamanda onlara da gelecek. Ben de aynılarını onlara yapacağım. Bu eziyetten sonra eşime, yardımcı olacağım ama eziyeti yapan arkadaşlarıma evlendiklerinde iki katını yapacağım." ifadelerini kullandı. Ramazan Aydemir