Nedim Kaplan, Bir devri sabık yaratma çabasındalar

GÜNCEL Haber Girişi : 24 Mayıs 2024 14:03
Nedim Kaplan, Bir devri sabık yaratma çabasındalar

Önceki dönem Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan sessizliğini bozdu. Nedim Kaplan, "Bir devri sabık yaratma çabasındalar"dedi

 

31 Mart yerel seçimlerinde 52 oy farkıyla seçimi kaybeden Kaplan, Belediye Başkanı Özgür Arıcı’nın 50 gün sonra pankartla duyurduğu borcun gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, Bir devri sabık yaratma çabasında olduğuna tanıklık ediyoruz”dedi.

 

BİZ HİÇBİR ZAMAN SIZLANMADIK

 

Yaptığı yazılı açıklama ile iddialara yanıt veren önceki dönem Belediye Başkanı Nedim Kaplan açıklamasında şu sözlere yer verdi;  Koçarlı Belediye Başkanlığı’nı 31 Mart seçimlerinde az farkla kaybettik. Belediye Başkanlığı’nı devralan Özgür Arıcı seçimden 50 gün sonra sistematik olarak daha önce canlı yayında söylediği, ‘200 milyon borç var’ sözüne istinaden bir pankart hazırladı. Bunu hazırlamak için de bir 50 gün bekledi. Şunun altını önemle çiziyorum ki; Söyledikleri gerçeği yansıtmamaktadır. 200 milyon liradan bahsetmişti. Astırdığı pankartta 192 milyon liralık bir borç görüyoruz. Kendisinin üzülerek ifade edeyim ki; Bir devri sabık yaratma çabasında olduğuna tanıklık ediyoruz. Bizler de görevi devraldığımızda temiz, pırıl pırıl, borçsuz bir belediye devralmadık. Ama hiçbir zaman sızlanmadık. Acizlik de göstermedik ve asla devri sabık da yaratmadık. Pankart asma gereği de duymadık. Ben bunun doğru ve etik olmadığını düşünüyorum. Önemli olan belediye başkanlığı döneminde yaptığımız eserler ve hizmetlerdir. Demokrasinin gereği olarak milletin vermiş olduğu karara da sonuna kadar saygılıyız Ancak pankartta asıldığı üzere ve basına da yansıyan haberlere göre de 192 milyon civarında bir borç çıkarıldığını görüyoruz.  Bizim böyle bir borcumuz yoktur.

 

1 MİLYAR 170 MİLYON LİRA  YATIRIM YAPTIK

 

Yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla şunu açıkça belirteyim ki; Bunun böyle olduğunu iddia ediyorlarsa ispat etmekle de mükelleftir. Ben şunu açık ve net bir şekilde söyleyebilirim; Cumhuriyet'in 100. yılında en az 100 eserle Koçarlı halkını buluşturduk. 5 yılda, 2 yıllık pandemiye rağmen, Asrın Felaketi olan depreme, ekonomik ve küresel krizlere rağmen bir sürü işi başardığımızı hem Koçarlı halkı görüyor, hem Aydın halkı da takdir ediyor. Geride kalan 5 yıllık süreçte Aydın’ın 17 ilçesinde de adından söz edilen bir ilçe olmanın kıvancını yaşıyoruz. Koçarlı belediye başkanlığını beş yıllık süreçte hizmet siyasetiyle dolu dolu geçirdik. Yaptığımız hizmetlerden insanımızın da memnun olması nedeniyle de bunun mutluluğunu ve huzurunu da yaşıyorum.   Beş yılda bugünkü rakamlarla 1 milyar 170 milyon lira civarında yatırım yaptık. Bunlar sadece belediye ve belediye marifetiyle yaptırılan yatırımlardır. Diğer arazideki, açık alandaki yatırımları kapsamamaktadır. İlçe merkezini, insanların doğrudan hayatını etkileyen yatırımlardır. Biz çok şükür 5 yıllık süreçte Koçarlı’nın makus talihini de kırdık.  Bir dönüşümü ve gelişmeyi de başlattık.

 

60 YILDA DA KOÇARLI BUNCA HİZMETİ BU KADAR HIZLI BİR ŞEKİLDE ALAMAZ

 

Demokrasi müzesinden başlamak üzere Çakırbeyli yöresel ürünler pazarı, Çakırbeyli Parkı, Millet Bahçesi, belediye, emniyet, jandarma hizmet binası, ilçemize doğalgaz getirilmesi, Kocababa Deresi’nin ıslahı, Sevgi Yolu, yeni tören alanı, parklarımızın komple yenilenmesi, kırsal mahallelerimize yapılan düğün salonları gibi yatırımların tamamı da borçsuz yapılan yatırımlardan oluşmaktadır. Sadece Kocababa Deresi’nin ıslahı kapsamında 14 adet köprüyü yıkıp tekrar yaptık. Sevgi yolları, yürüyüş yolları yaptık. Koçarlı merkezi bütün yollarıyla komple yeniledik. Girişimlerimiz sonucunda Kredi Yurtlar Kurumu'nun inşasını başlattırdık ve 800 kişilik olarak yurdu açtırdık. İlçemize yüzme havuzu kazandırdık ve futbol sahasını da soyunma odaları ve tribünleriyle birlikte yeniledik. Açık ve kapalı olmak üzere yepyeni halı sahalar yaptık. Koçarlı’nın işgal eden alanlarını çıkardık. Orada da içerisinde kapalı ve açık halı sahaları bulunan 100. Yıl Zeren Ertaş Parkı'nı hayata geçirdik. Basket sahaları, park ve düğün alanları gibi bir çok projeyi ilçemize kazandırdık. Talep doğrultusunda bir çok kırsal mahallemize de düğün salonları inşa ettik ve etmeye de devam ediyorduk. Yine kapalı spor salonu Gençlik merkezini de ilçemize kazandırdık Saymakla bitiremeyeceğimiz çok sayıda yatırımı  5 yıl gibi kısa bir süreye sığdırdık. Koçarlı halkı eser ve hizmet siyasetiyle bizim dönemimizde buluştu. Her ne kadar seçim sonuçları bu şekilde olsa da biz 60 yıldır yapılamayan yatırımlara imza attık. Şunu net şekilde de ifade edebilirim; Bizden önceki 60 yılda olmadığı gibi bizim dönemimizden sonraki 60 yılda da Koçarlı bunca hizmeti bu kadar hızlı bir şekilde alamaz.

 

HEPSİNİN ÜSTESİNDEN GELEREK BUNLARI DA BAŞARDIK

 

Borçlu bir belediye devraldıklarını söylüyorlar. Bizler de borçlu şekilde devralmıştık.  O günkü borcu bugünkü rakamlarla güncellersek bugün bizim gerçek borcumuzun üzerindedir.  Bu şekilde ifade etmek istiyorum. Tabii burada 45 milyon liralık uzun vadeli ödemeli bir Güneş Enerji Santrali (GES) borcu da ödeme planı dahilinde olmasına rağmen pankarta asılmıştır. Bu proje ilçemize gelir getirecek bir proje olarak Cumhuriyet tarihinde ilk kez bizim dönemimizde başlatıldı. Bu yatırım kendi kendini ödeyecek bir projedir. Dolayısıyla GES’den kaynaklı borç, yaklaşık dört yılda da kendisi amorti edecek  bir borçtur. Pankartta ayrıcı bir kısım vergiyle alakalı borçlar olduğunu da görüyoruz. Biz yaklaşık olarak seçimden 3 ay önce 12 milyon dört yüz bin lira olarak devlete olan belediyemizin vergi ve borçlarını ödedik. Hatta 1 milyon lira alacağımız kaldı. Tabii bu dönem içerisinde biz Cihanoğlu Kulesi ve etrafını da komple kamulaştırdık, bedelini ödedik. Bugün bu işin maliyeti en kötü şartlarda elli milyon liradır. Yine Cemevi yaptık ve Cemevi'yi yüzde seksen beş seviyesine getirdik. Önümüzdeki dönem bakanlık eliyle müştemelatı da gelecek. Cemevi’nin arsalarını da belediyemiz aldı ve kamulaştırdık. Belediyemizin mülkündedir. Yine kapalı pazar yeri ve hastane inşaatıyla ilgili alanların imar düzenlemeleri de yapıldı ve hayata geçmeye hazır hale gelmesini sağladık. Bu süreçte çok ciddi masraflar da karşımıza çıktı. Hepsinin üstesinden gelerek bunları da başardık.

 

KAMUOYUNU YANILTILMAYA ÇALIŞILDIĞINI NET BİR ŞEKİLDE GÖRMEKTEYİZ

 

Cincin Kalesi'nin kamulaştırmasının bir kısmını hallettik, bedellerini ödedik ve süreç de devam etmekteydi. Netice itibariyle burada abartılı bir borç olduğunu, borcun gerçekte böyle olmadığını net bir ifadeyle söylemek isterim.  GES’ten kaynaklı ödemeler kapsamında 4-5 taksidi de geride kalan süreçte ödedik. Biz tüm bu işleri yaparken de 5 yıl boyunca da işçimize, personelimize, memurumuza, çalışanımıza her ay maaşlarını da aksatmadan ödedik. Zaman zaman bayramlarda imkan dahilinde ikramiyelerini de verdik. Çalışanımıza her türlü desteği sağladık. Bahsedildiği gibi bir sigorta borcu yok ve pankartta kasıt olarak mükerrer şekilde yazılmıştır. 200 milyon olarak zikredilen borca yakın bir meblağ üzerinden kamuoyunu yanıltılmaya çalışıldığını net bir şekilde görmekteyiz. Ayrıca bunun doğru ve etik olmadığını, yasal zeminde de bir suç olduğunu hatırlatmak isterim. Biz Koçarlı’da Halk Ekmek ve Aşevi kurmuştuk. Halkımıza görevi bırakmadan hemen önce 6 liradan ekmek temin ediyorduk. Son dönemde bakıyoruz ki ne yazık ki Halk Ekmek de karalama kampanyasına konu edilmiştir. Seçimlerden 50 gün sonra çekilen fotoğraflarla ekmek fabrikasında kötü şartlarda üretim yapıldığının söylenmesi de gerçeğe düpedüz aykırıdır. Bu ayrıca hem Koçarlı Belediyesi'nin tüzel varlığına hem de Koçarlı Belediyesi çalışanlarına da bir nevi hakaret niteliğindedir. Keşke Halk Ekmek de üretime devam etmiş olsaydınız. Bugün ekmek 10 lira, biz 6 liradan ekmek veriyorduk. Burada da kime hizmet ettiğiniz açık ve net ortadadır.

 

5 YIL BOYUNCA KOÇARLI HALKI DA BİR BİR GÖRECEKTİR

 

Yetmedi, dar gelirli vatandaşlarımıza ücretsiz yemek hizmeti veren aşevini de kapattınız. Ve bunun gibi de bir sürü şeyi de kapatma yolunda gidiyorsunuz. Şunun altını çizeyim ki; Önemli olan bizim yaptığımız hizmetlerin üzerine sizin döneminizde ne kattığınız olacaktır. Neleri katacağınızı ya da eksilteceğinizi önümüzdeki 5 yıl boyunca Koçarlı halkı da bir bir görecektir. Bu 5 yılın sonunda da yargılayacaktır ve değerlendirecektir. Biz 5 yıl boyunca gece gündüz durmadan hizmet ürettik. Ankara'ya mekik dokuduk. Hem devletin kurumlarından, hem bakanlıklardan, hem de değişik birimlerden Koçarlı ilçemize hizmet getirdik. Cadde ve sokak yenilemelerinden tutun İmam Hatip Ortaokulu inşaatına, kilim desenli yollardan kırsal mahallelerimize kadar ilçemizin her köşesine hizmet götürdük.

 

KOÇARLI HALKIMIZIN RAHATI, HUZURU VE REFAHI İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA DA HAZIRIZ

 

Bazı projelerimiz netice itibariyle yarım kaldı. Bu nedenle Koçarlı'nın bazı kronik sorunları da önümüzdeki dönem içerisinde de bitmeyecektir. Temennimiz odur ki; İnşallah sizler bizim yapamadıklarımızı başarırsınız. Biz göreve gelmiş olsaydık halkımıza vaat ettiğimiz projeler belliydi. Onları da hayata geçirecektik. Yine kamusal anlamda devletin tüm yapması gereken ya da yapacağı bir iş söz konusu olursa biz Koçarlı halkımızın rahatı, huzuru ve refahı için elimizi taşın altına koymaya da hazırız. Çünkü Koçarlı halkının çok çektiğini biliyoruz. Demokrasi şehidi Adnan Menderes’in ilçesinin hizmetin en güzelini hak ettiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda yine kamu yatırımlarıyla alakalı, olarak hükümetimiz eliyle hayata geçecek bir yatırım yapılacaksa biz hem millete vaat ettiğimiz projeler noktasında hem de Koçarlı’nın gelişmesini sağlama adına bunların da takipçisi olmayı sürdüreceğiz.

 

GÖREVİNİZİN İKİNCİ AYINDA ŞAİBE ALTINA GİRMİŞ BULUNMAKTASINIZ

 

Biz kendi dönemimizde belediyemizin araç filosunu zenginleştirdik. Eski traktörlerden yeni traktörlere geçtik. Yaklaşık 30 civarında  aracı belediyemize kazandırdık. Geride kalan süreçte daha göreve gelir gelmez satılan kamyonlar konusuna gelecek olursak; Menderes AŞ. Üzerinden de abartılı borçlar zikredildiği ortadadır. Menderes A.Ş. bünyesinde halihazırda yaklaşık 15 milyon lira değerinde 12 adet araç mevcuttur. Bu araçların da tek kuruş borcu yoktur. Gelinen noktada bizim dönemimizde belediyemize kazandırılan 2 adet kamyonu sattınız. Bu kamyonların ne kadara satıldığı da madem ki ‘Şeffaf Belediyecilik’ten bahsediyorsunuz ivedilikle kamuoyuna açıklanmalıdır. Kaç paraya sattınız? Kime sattınız? Bunları kamuoyuyla paylaşmamanızı da vatandaşımızın takdirine bırakıyorum. Netice olarak bunun açıklanmaması nedeniyle daha görevinizin ikinci ayında şaibe altına girmiş bulunmaktasınız. Bunu da Koçarlı halkının hak etmediğini ve sizin de şeffaf belediyecilik söylemenizle halkı yanılttığınızı düşünüyorum. Halkı bilgilendirmeniz lazım. Çünkü o kamyonlar ilk defa Koçarlı Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla kendi imkanlarıyla kurduğu bir şirket üzerinden satın alınmıştı. Önümüzdeki günlerde kamuoyundan duyduğum kadarıyla satmaya çalıştığınız, satacağınız bazı araziler olduğunu da duyuyoruz.

 

BELEDİYE PERSONELLERİ İLE ŞAHSIM KENDİ DÖNEMİMİZE ALTIN HARFLERLE ADLARIMIZI KAZIDIK

 

Geriye dönük baktığımızda hem büyükşehir hem de kendi imkanlarınızla bir sürü işi başaracağını söylüyorsunuz. Ben ümit ediyorum ve yürekten istiyorum ki inşallah bunları başarırsınız ancak bu mantaliteyle Koçarlı bir arpa boyu ileriye gidemez. Tüm bunların yanında akıl hocalarınızı bir gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Çıkar odaklı anlayışla belediyeyi saran ve belediyeyi bir rant çıkar yeri olarak gören gruplarla baş etmezseniz, inanın Koçarlı'da hiçbir şey başaramazsınız. Biz beş yıl boyunca söz ve laf üretmedik. Kimin ne dediğine bakmadık. Hizmet ürettik ve eser bıraktık. Beş yıllık dönemde çalışan tüm belediye meclis üyeleri, tüm çalışan belediye personelleri ile şahsım kendi dönemimize altın harflerle adlarımızı kazıdık. Yapılan hizmetler ortadadır ve bahsedilen abartılı borç bizi töhmet altında bırakmaktan başka bir amaç da taşımamaktadır. Şişirilmiş, ikiye katlanmış, ve mükerrer yazılmış borçlarla ilgili olarak tekraren şunu da hatırlatmak isterim; İddia sahibi iddiasını ispatlamakla mükelleftir.  Mal Hizmetler Müdürlüğü de bunları verdiyse o da bir sorumluluk altındadır.  Borç pankartı Koçarlı Belediyesi’ni küçük düşürmekten öteye gitmez ve kimseyi de yüceltmez. Kaldı ki ben göreve geldiğimde herhangi bir pankart da asmadım. Bu siyasi etik ve nezakete de sığmayan bir harekettir.

 

GÖREVE GELDİĞİMİZDE HACİZLERLE BOĞUŞTUK

 

Göreve geldiğimizde büyükşehire ait binayı kullandığımız için bazı güruhlar bize ‘Sığıntı başan’ demişti. Ben size bu kelimeleri kullanmıyorum. Bizim ilçemize kazandırdığımız yeni hizmet binası Koçarlı halkının malıdır ve gelecek kuşaklara da uzun yıllar hizmet edecektir. Şu da var ki; Göreve gelir gelmez bir çok hacizi kaldırdık. Göreve geldiğimizde hacizlerle boğuştuk, banka kredilerini ödedik ve bir kez olsun ağzımızı açıp ‘Devri Sabık yaratma’ yoluna gitmedik.

 

BU İDDİA EDİLEN BORÇ DA RASTGELE VE DÜZMECEDİR

 

Sadece yazdığınız mükerrer borçlar haricinde şirket borçları da mükerrer olarak pankartta yer alıyor. Pankartta, ‘Piyasa ve Müteahhit Borçları’ olarak 65 milyon 740 bin lira gibi bir borç kaleminden bahsediliyor. Bunun bir açılımının yapılması lazım. Bu iddia edilen borç da rastgele ve düzmecedir. Sırf bizi töhmet altında bırakmak, kafaları bulandırmak için yazılmıştır. Böyle bir borç yoktur. Belediye canlı bir organizmadır. Süreğen ölçekte devam eden işler vardır. Bu işlere istinaden kamuoyuna ve piyasaya çok ciddi bir borcumuz da yoktur. Yapılan işler neticesinde devam eden imalatlardan dolayı 10-12 milyon civarında bir borç olduğunu biliyorum. 65 milyon 740 bin lira olarak lanse edilen borç tamamen halkı yanıltma amaçlıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Daha önce ‘200 milyon lira borç var’ sözleriyle yapılan açıklamaya da uygun bir manipüledir.

 

SATTIĞIMIZ ALANLAR ELDE ETTİĞİMİZ GELİRLE NE YAPTIMIZ BELLİDİR

 

Bunun yanında 481 dekar arazi satıldığından da bahsediliyor. Bu arazilerin çoğu ekonomik değeri ve belediyeye faydası olmayan işgal altındaki mülklerdi. Bu sattığımız mallar karşılığında elde ettiğimiz gelir, Cihanoğlu Kulesi ve etrafının kamulaştırılması, kapalı pazar yeri, yeni yapılacak hastane alanının çıkarılması, Cincin Kalesi ile Atatürk Mahallesi’ndeki Cem Evi’nin kamulaştırılması gibi Koçarlı’nın geleceğine katkı sunan projeler de kullanılmıştır. Bizden önceki döneme bakıldığında tek kalemde sulanabilir verimli tarım arazisi olan 200 dekar alan satılmıştır. Bizim sattığımız araziler sulanabilir tarım arazi vasfında değildir. Bizden önceki dönemde satılan Dedeköy’deki 200 dekarlık arazinin güncel değeri 50 milyon lirayı bulmaktadır.  Bunun yanında daha başka sulanabilir verimli tarım arazileri de bizden önceki dönemde bir bir satılmıştır. Biz asla sulanabilir tarım arazisi satışı yapmadık. Biz vatandaşın talep ettiği işgal altındaki alanları sattık. Bu sattıklarımızla Koçarlı’ya kazandırdıklarımız da ortadadır. Her yağmurda su basan, 60 yıldır çözülemeyen sanayi yolunu yaptık. Harika bir kanalizasyon sistemiyle hem sanayimizi su baskınlarından koruduk. Çulhalar Caddesi’nin yenilemesi ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu bölgesini de komple yeni baştan düzenledik. Sattığımız alanlar elde ettiğimiz gelirle ne yaptımız bellidir. Biz belediyeyi devraldığımızda bize kalan borç bugün bizim bıraktığımız borca nazaran bir hiç hükmündedir. Kaldı ki bu borçlar içerisinde 45 milyon liralık Güneş Enerji Santrali (GES) borcu söz konusudur. Bütün belediyelerin olduğu gibi bize beldeden mahalleye dönüşen Bıyıklı, Yeniköy belediyeleri ile önceki dönemden kalan sigorta borçları vardı. Biz de bunları bir plan dahilinde yapılandırdık ve ödemesini de yapmaktaydık. Bunların haricinde piyasa çok ciddi bir borcumuz da söz konusu değildir.

 

192 MİLYON LİRALIK BİR BORÇ ASLA SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

 

25 Mart’ta mali hizmetlerden aldığımız verilere göre GES, sigorta ve piyasa borçları 82 milyon civarındaydı. Bunun 45 milyon lirası GES, 32 milyon lirası sigorta, hesabı görülmemiş, hakkedişleri yapılmamış borçlar da 12 milyon liraya karşılık geldiğini de düşündüğümüzde borcumuz yaklaşık 100 milyon liradır. Yani pankartta asıldığı gibi 192 milyon liralık bir borç asla söz konusu değildir.

Sonuç olarak, Bıyıklı ve Yeniköy belde belediyeleriyle Koçarlı Belediyesinin önceki döneminde işçilerin çalışıp alamadıkları 3 buçuk milyon liralık bir borç bulunuyordu. Bu borç nedeniyle ilçeye kazandırdığımız Koçarlı Belediyesi hizmet binasının alanı da hacizliydi. Biz bu hacizi de kaldırdık. Bu gün güncellediğimizde bu meblağ bile tek başına en az 20 milyon lirayı bulmaktadır. Bugün bizim eserimiz olan belediye binasını yapmaya kalksanız  bu da en az 200 milyon liralık maliyet demektir. Biz geride kalan dönemimizde basiretli tüccar mantığıyla iyi bir yönetim anlayışı sergileyerek eserler bıraktık. Kendini bir şekilde döndürülebilir vaziyette bir belediyeyi devrettik. Alnımız ak başımız diktir. Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Koçarlı halkımıza saygıyla duyurulur.