Hastalarımızın ilaca erişemeyeceğinden endişe duyuyoruz

SAĞLıK Haber Girişi : 18 Nisan 2022 16:16
Hastalarımızın ilaca erişemeyeceğinden endişe duyuyoruz

Türk Eczacılar Birliği ve Tüm Eczacı Odaları tarafından yapılan açıklamayı değinerek SGK ile İlaç firmaları arasında yaşanan sorunun neticesinde hastalar ile Eczacıların karşı, karşıya geldiği belirtildi.

Tıkla

 

Yapılan açıklamada,Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme listesindeki ilaçlar için, ilaç firmalarından belirli oranlarda kamu kurum iskontosu uygulanmasını istendiği belirtilerek, “İlaç firmaları da bu iskonto oranlarını uygulayarak işlem yapmaktadır.

 

Ancak son dönemde bazı ilaç firmaları SGK’nın belirlediği kamu kurum iskontolarını uygulamaktan kısmen ya da tamamen vazgeçmektedir. Söz konusu firmaların keyfi olarak yaptıkları bu uygulamanın faturası, aradaki fiyat farkını ödemek zorunda kalan hastalara çıkmaktadır.

 

Defalarca gündeme getirmemize rağmen sorun çözüme kavuşmamıştır ve artarak devam etmektedir. Kronik hastalıklarda kullanılan çok sayıda ilaçta dahi kamu kurum iskontosu yapmayan bazı ilaç firmaları, şimdi de hayati önem taşıyan diyaliz ilaçlarında halk sağlığını tehdit eden bu tutumlarını sürdüreceklerini beyan etmişlerdir”denildi.

 

Ayrıca açıklamada, Bu sorunun devam etmesi halinde kronik böbrek yetmezliği bulunan hastaların cebinden bu ilaçlar için aylık 1000 TL’ye bulan ilaç farkları çıkacağı vurgulanarak, “Bu durum hastalarımız için çok ağır bir yük demektir.

 

İnsan sağlığını her türlü koşuldan üstün tutan bir mesleğin temsilcileri olarak, halkımıza sunduğumuz sağlık hizmetini sürdürülemez hale getiren bu sorunun devamı halinde, hastalarımızın ilaca erişimde yaşayacağı sıkıntılardan ciddi anlamda endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

 

Konunun tarafları SGK ile ilaç firmaları olmasına rağmen, yaşanan sorun eczacılar ile hastaları karşı karşıya getirmektedir. Gerekli çözüm, SGK ve ilaç firmaları tarafından sağlanmalı ve hastaların mağduriyeti acilen giderilmelidir.

 

Türk Eczacıları Birliği ve Bölge Eczacı Odaları olarak konunun takipçisi olacağımızı ve bu durumun sorumlularına karşı sessiz kalmayacağımızı ilan ediyoruz”denildi.