İşletme kredisi üst limiti 650 bin TL'ye çıktı

GÜNCEL Haber Girişi : 15 Kasım 2023 16:45
İşletme kredisi üst limiti 650 bin TL'ye çıktı

Koçarlı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İlker Aşkın, 500.000 TL olan kooperatif üst limitlerinin 650.000 TL’ye yıllık yüzde 20 olan faiz oranının da yüzde 22.5 olarak güncellendiğini söyledi.

Tıkla

 

Koçarlı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İlker Aşkın, İşletme Kredisi üst limitinin yükseltildiğini söyleyerek, “Kooperatif üst limitimiz 500.000 TL’den 650.000 TL, yıllık yüzde 20 olan faiz oranlarımız yüzde 22,5 olarak güncellenmiş olup, bazı mesleklerde ki nace kodu limit sınırlandırılması da kaldırılmıştır” dedi.

 

Koçarlı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İlker Aşkın, 500.000 TL olan kooperatif üst limitlerinin 650.000 TL’ye yıllık yüzde 20 olan faiz oranının da yüzde 22.5 olarak güncellendiğini söyledi.

 

Öte yandan limit sınırlaması bulunan bazı mesleklerdeki  nace kodlarında  düzenlemeler olduğunu belirten Başkan Aşkın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan Esnaf sanatkarlar kredi ve Kefalet Kooperatifleri Başkanları eğitim  semineri sonrasında yapılan toplantıda  alınan ve paylaşılan kararlar esnaf ve sanatkarlarımızın taleplerine bir nebze de olsa cevap niteliğinde olmuştur.

 

Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül, Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Gürcan, Halkbank Genel Müdürümüz Sayın Osman Arslan, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Enes Taha Şener, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Kooperatif Başkanlarımızla geniş katılımlı bir toplantı yapılmış ve esnaf sanatkarımızın öteden beri beklentisi olan bazı taleplerimizle ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Alınan kararlar doğrultusunda ekonominin sıkıntılı bir süreçten geçtiği de göz önüne alınarak esnaf ve sanatkarımızın kullandığı kooperatif üst limitimiz 150.000 TL daha artırılarak kooperatif ortaklarımızın kullanabilecekleri azami limitler 650.000 TL’ye yükseltilmiştir.

 

“NACE KODU LİMİTLERİNE YENİ DÜZENLEME”

 

Ayrıca daha önce nace kodu uygulamasına başlanmış ve bazı sektörlerde üst limit uygulamaları getirilerek kullanılabilecek azami kredi oranları düşürülmüş idi. Bununla ilgili olarak bazı esnaf ve sanatkarlarımız hak ettikleri ve ihtiyaçları olan limitlerin altında kalmışlardı. Buda bütün Türkiye’de haklı olarak ilgili ortaklarımızın kooperatiflerimizin, bölge birliklerimizin dile ve dikkate getirdiği bir husustu. Bu taleplerimiz de bazı sektörlerde dikkate alınarak özellikle taşımacılık sektörlerinde yük taşımacılığı, minibüsçülük, servisçilik, taksicilik, iş makinası işletmeciliği, kadın kuaförlüğü, terzilik gibi bazı nace koduna sahip esnaf kollarında üst limit tekrar 650.000 TL’ye yükseltilmiş oldu.

 

Öte yandan artan faiz oranlarıyla orantılı olarak Kooperatif kredilerinde yüzde 20 olarak uygulanan faiz oranı da  yüzde 22,5 olarak yeniden güncellenmiş bulunmaktadır. Biz başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Merkez Birliğimize, Halk Bankası Genel Müdürümüze, Ekonomi Yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Alınan bu yeni kararların başta ilgili esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı bereketli kazançlara, ticaretlerinde büyümeye ülke ekonomisine ilave katkıya daha çok üretip ülke refahını ve istihdamı artırmaya vesile olması temennisiyle saygılar sunuyorum”