Para yoksa gösteri yok

GÜNCEL Haber Girişi : 30 Mayıs 2023 10:19

Koçarlı Atatürk İlkokulu velileri, okulda öğrencilere 600 lira ücret karşılığında halk oyunları kursu verildiğini, kursa katılmayan öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gösterisine çağrılmadığını iddia etti.

Tıkla

 

Koçarlı ilçesinde çiftçilik yapan 37 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Birkan Ödemiş, Atatürk İlkokulu’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gösterisine hazırlık kapsamında 600 lira ücret karşılığında halk oyunları kursu açıldığını iddia etti.

 

Söz konusu okulda birisi ana sınıfında, diğeri ikinci sınıfta eğitim gören iki çocuğunun olduğunu belirten Ödemiş, “5 ay önce salı ve perşembe günlerinde tüm dersleri iptal edip, ‘serbest ders’ adı altında halk oyunları kursu açıldı. Her çocuğum için benden 600 liralık kurs ücreti talep edildi. Kursa katılmayan çocukların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gösterisinde yer almayacağı söylendi.

 

Ekonomik sıkıntılarımdan dolayı sadece bir çocuğumu kursa gönderdim. Bazı veliler, ‘Biz bu parayı nasıl vereceğiz?’ diye ağladılar. Kursa giden çocuğum 23 Nisan gösterisine gitti, diğer çocuğuma ‘gelmene gerek’ denildi. Bu bayram, çocukların bayramı. Bayram gösterisine katılmayan çocuğumuz çok üzüldü. Ayrıca ödediğim 600 liralık kurs ücreti için bana herhangi bir makbuz, fiş veya benzeri hiçbir şey verilmedi. Okul genelinde yaklaşık 150 bin lira kurs ücreti toplanmıştır. Bu paranın ne olduğu belli değildir” diye konuştu.

 

Halk oyunları kursuna gönderemediği çocuğunun kurs günlerinde okulda boş boş gezdiğini ve kendisine hiçbir eğitimin verilmediğini öne süren Ödemiş, “Halk oyunları kursu, hafta sonu veya okul dersleri bittikten sonra yapılması gerekiyordu. Kursa, gitmeyen çocuğum okula gitti ancak kendisine hiçbir eğitim verilmedi, boş boş gezindi.

 

Kurs saatlerinde öğretmenler, öğretmenler odasında çayını, kahvesini içiyor” dedi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) defalarca şikayette bulunduğunu belirten Ödemiş, henüz soruşturma açılmamasına şaşırdığını sözlerine ekledi.