Seçmen listeleri askıya çıktı

GÜNCEL Haber Girişi : 03 Ocak 2024 13:43
Seçmen listeleri askıya çıktı

Koçarlı’da seçmen listeleri bugün askıya çıktı. 1 Ekim’den sonra ikamet değişikliği yapan vatandaşların isimleri ise hakim kararının ardından listeye geçecek.

 

Koçarlı’da seçmenlerin merakla beklediği ‘Seçmen Listesi’ bugün askıya çıktı.  Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Yurt İçi Seçmen Kütüğü’nün güncelleştirilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen genelge Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan genelgeye göre, Yurt İçi Seçmen Kütüğü askı listeleri  04 Ocak (bugün) askıya çıkacak, 17 Ocak Çarşamba günü saat 17.00’da ise askıdan indirilecek.

 

Seçmen listelerini kontrol etmek isteyen vatandaşlar da ilgili muhtarlıklara giderek isimlerini kontrol edebilecekler. YSK’nın 21 Aralık 2023 tarih ve 1575 sayılı kararı gereğince muvafakatlı adres beyanlarında ise sadece eşlerin talebi kabul edilecek.

 

1 Ekim’den sonra ikamet değişikliği yapan vatandaşların isimleri listede yer almayacak. Hakim kararının ardından kabul edilen kişilerin isimleri listeye eklenecek. 1 Ekim sonrası yapılan ikamet değişikliklerin değerlendirilmesi ise 4-17 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

 

1 Ekim sonrasında ikamet değişikliği yapan ve askıda isminin bulamayan kişiler, il ve ilçe seçim kurullarına gitmeyecek ve çıkacak hakim kararının ardından isimlerini 6 Şubat itibariyle e-devlet üzerinde görebilecekler.